سخن روز /
معرفی استان


 
استان لرستان با مرکزیت شهر خرم آباد، با مساحتی در حدود 28308 کیلومتر مربع (طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران) جمعیتی در حدود 1,760,649 نفر (طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395) را در خود جای داده است. استان لرستان طبق نتایج سرشماری سال 1394، از 11 شهرستان مختلف از جمله، خرم آباد، پل دختر، الیگودرز و ... تشکیل شده و از نظر موقعیت جغرافیایی به صورت زیر محدود می شود: از شمال به همدان و مرکزی، از شرق با اصفهان، از جنوب با خوزستان و از غرب با کردستان و ایلام.

همین وسعت و موقعیت جغرافیایی، سبب پدیدار شدن آب و هوا و اقلیم مختلف در این استان شده است به گونه ای که در بخش های شمالی به دلیل وجود رشته کوه زاگرس شاهد آب و هوای سرد و کوهستانی هستیم. در مرکز این استان آب و هوا معتدل اما در جنوب آن گرم است. دیدنی های لرستان بسیارند؛ در هر روستا و شهرستانی می توانید دیدنی های تاریخی و طبیعی بسیاری را بیابید که هر کدام می توانند بهانه ای برای سفری به یاد ماندنی باشند. این استان جاذبه های گردشگری و توریستی بسیاری را در خود جای داده است؛ اگر بخواهیم تنها نگاهی اجمالی به جاذبه های گردشگری و توریستی لرستان در شهرستان های مختلفش بیاندازیم، با چنین لیستی روبرو خواهیم شد:

جاذبه های تاریخی: قلعه فلک الافلاک خرم آباد، غار کلماکره پلدختر، پل گاو میشان و ...

جاذبه های طبیعی: دره خزینه پلدختر، دریاچه گهر اشترانکوه، آبشار آب سفید الیگودرز، آبشار بیشه دورود، تونل برفی ازنا و...

این استان با داشتن آب و هوای مناسب رودهای پرآب و خاک حاصلخیز استعداد ویژه ای برای کشاورزی دارد به همین دلیل پایه اصلی اقتصاد مردم این استان را کشاورزی تشکیل می دهد . میزان کل اراضی قابل کشت استان 779950 هکتاراست .
مهمترین محصولات کشاورزی تولیدی استان عبارتند از: گندم , جو , حبوبات، برنج، انگور ، انجیر و انار
 
تاریخ به روز رسانی:
1402/11/29
تعداد بازدید:
1444
Powered by DorsaPortal